Laminat, termoset reçineler ile emprenye edilmiş kağıtların yeterli kürlenme sağlanması için ısı ve yüksek basınç işlemi ile birbirine yapıştırılarak, yoğunluğu yüksek selülozik lifli malzeme (kağıt) tabakalarından oluşan 0,2 mm ‘den 25 mm’ e kadar üretilen sıkı levhadır.

Compact Laminat, aynı malzemelerin farklı sıcaklık ve basınç işlemi ile uygulandığı, kalınlığı 2 mm ve daha kalın olarak üretildiği laminat alternatifidir.

Laminat, üretim teknolojisi gereği CHPL ve HPL makinalarından üretilmekte ve buna uygun proseslerden geçirilmektedir.

HPL makinalarında yüksek basınç altında, belirli boyut ve kalınlıkta plakalar üretilebilmektedir. Bu proseste presleme işleminde ön ısıtma, ısıtma, kürlenme ve soğutma olmak üzere 4 aşama bulunmaktadır ve pres kat sayıları dizayna göre değişmektedir.

Yıllık HPL üretim kapasitemizin 12.000.000 m2 olduğu üretim tesislerimizde 11, 12 ve 14 katlı üç ayrı preste ve 0,5 mm ile 25 mm kalınlıkları arasında ürün yelpazemizdeki dekor ve yüzeyler için üretim yapılmaktadır.

CHPL makinalarında ise belirli sıcaklık ve basınç aralığında sürekli olarak devam eden bir hatta laminat üretimi gerçekleştirilmektedir. Bu üretim alternatifinde plaka ve rulo aynı üretim hat üzerinde yapılabilmekte ve daha geniş boy skalasında boyda üretim söz konusu olabilmektedir.

Tesisimizde bulunan 3 CHPL üretim hattında 90 cm den 140 cm’e kadar istenilen tüm aralıklarda üretim yapılabilmektedir. Bu üretim hattımız 1000-1300-1400 mm enlerinde, talep edilen boylarda veya rulo halinde yıllık 23.000.000 m2 laminat üretim kapasitesine sahiptir.

Üretim proseslerinin preslerden önceki bileşenleri  reaktör ve emprenyedir ;

Laminat üretiminin en önemli hammaddesi olan kimyasal reçineler, üretim tesislerimizde mevcut olan reaktör ile 20.000 ton/yıl fenol ve 15.000 ton/yıl melamin reçinesi üretilmektedir. Bunun ile birlikte 2 melamin ve 3 fenol hattı ile emprenye üretim tesislerimizde 140.000.000 m2 fenol ve 100.000.000 m2 melamin emprenyeli kağıt üretimi yapılmaktadır.

*CHPL – Continue High Pressure Laminate

HPL, yüksek basınçta çok katlı olarak üretim yapan, CHPL ise yine yüksek basınçta fakat kesintisiz üretim yapabilen makinadır.